Remont łazienki – jak zaplanować i zorganizować?
Remont łazienki – jak zaplanować i zorganizować?
Decyzja o remoncie łazienki podjęta? To świetnie! To doskonała okazja nie tylko na poprawę estetyki pomieszczenia, ale i jego funkcjonalności. Aby remont przebiegł sprawnie, warto się do niego dobrze przygotować. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak dobrze zaplanować i zorganizować remont łazienki.
Zacznij od planu
Remont łazienki najlepiej jest zacząć od sporządzenia jego krótkiego planu. Po pierwsze, przemyśl dokładnie, czego oczekujesz od nowej łazienki. Przeprowadź analizę obecnego stanu i zastanów się, co w obecnej łazience dobrze się sprawdza, a co należy w niej zmienić. Zdecyduj, na jakim wyposażeniu najbardziej Ci zależy, np. czy wolisz wannę czy prysznic, czy chciałbyś zainstalować bidet, ile miejsca do przechowywania będziesz potrzebował, itp.
Musisz również wybrać styl łazienki. Dużo inspiracji jest w Internecie, na portalach wnętrzarskich i stronach poświęconych poszukiwaniu inspiracji znajdziesz galerie łazienek – wizualizacje, zdjęcia projektów i porady ekspertów dotyczące urządzania łazienek. Jeśli samemu będzie ci trudno wybrać jeden styl, możesz skorzystać z pomocy projektanta, który pomoże ci podjąć decyzję. Przed rozpoczęciem zakupów pamiętaj także o dokładnym zmierzeniu łazienki i zapisz wymiary na kartce.
Zakup materiałów i wybór wykonawcy
Planowanie remontu to również wyzwanie pod kątem logistyki. Prawidłowo zaplanowany remont przebiegnie szybko, sprawnie i nie wygeneruje dodatkowych kosztów. Aby uniknąć wielu komplikacji, warto odpowiednio wcześniej zamówić płytki i wyposażenie łazienki oraz wybrać ekipę wykończeniową i umówić termin jej wejścia. Prace remontowe można też oczywiście wykonać na własną rękę. Decyzja o tym, czy remont przeprowadzić samodzielnie czy zlecić te prace specjalistom powinna być uzależniona od zakresu prac, posiadanych umiejętności i dostępnego czasu.
Kolejność prac
Kolejność prac podczas remontu to rozbiórka, hydraulika i elektryka, później kładzenie płytek i montaż ceramiki łazienkowej, czyli tzw. biały montaż. Nie zawsze przy remoncie trzeba skuwać płytki. Jeśli nie odchodzą od ścian lub podłogi, a wymiary łazienki na to pozwalają, to możesz położyć nowe płytki na stare lub tylko pomalować specjalną farbą. Jeśli jednak zdecydujesz się skuć kafle, pamiętaj, że musisz potem dokładnie wyrównać podłoże i dobrze je zagruntować, by zapewnić przyczepność nowym warstwom kleju i płytek.
Sam remont zacząć należy od pozbycia się wszystkich zbędnych rzeczy z łazienki. Po demontażu przychodzi czas na poprawki lub przeróbki instalacji (w tym np. instalacji ogrzewania podłogowego), wyrównanie ścian, gruntowanie i przygotowanie podłoży. Niedociągnięcia na tym etapie, mogą powodować problemy w przyszłości np. zawilgocenie ścian czy rozwój pleśni. Po pracach remontowo-wykończeniowych czas na biały montaż, czyli instalację wanny, umywalki, itp. Kolejny krok to montaż mebli, luster i dekoracji. Nie zapominaj o detalach – ładnych ręcznikach, miękkim dywaniku i innych dodatkach, które wprowadzą do twojej łazienki niepowtarzalny klimat.