Czy da się oszczędzić na remoncie pokoju?
Czy da się oszczędzić na remoncie pokoju?
Remont pokoju jest zwykle tańszy niż nowa aranżacja kuchni czy łazienki. Prócz tego niektóre prace możemy wykonać samodzielnie. Odmalowanie ścian czy nowe dodatki potrafią bardzo zmienić i odświeżyć wygląd pokoju, a zmian tego typu można dokonać niewielkim kosztem. Oto garść rad, dzięki którym urządzenie pokoju od nowa będzie jeszcze mniej kosztowne.
Duża czy mała zmiana?
Bez względu na charakter czy zakres remontu ważny jest plan i przemyślenie wszystkich etapów przedsięwzięcia. Jedno z ważniejszych pytań dotyczy tego, czy potrzebujemy gruntownej zmiany, czy tylko nowej aranżacji. Czasem, zmiana dodatków, oświetlenia czy koloru ścian może dać świetny efekt bez dużych wydatków. Nowe rolety, zasłony czy dywany potrafią zupełnie odmienić klimat pokoju, a nie będzie to wymagało skomplikowanych prac remontowych. Widoczną zmianę zagwarantuje nam również nowy kolor ścian lub tapeta.
Zarówno tapetowanie, jak i malowanie ścian to proste prace, z którymi przy odrobinie wprawy poradzi sobie niemal każdy. Przedsięwzięcie to wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Powinniśmy skupić się na ścianach. Mogą one wymagać czyszczenia oraz usuwania starej farby, jeśli ta jest złuszczona. Ubytki i pęknięcia w ścianie należy uzupełnić masą szpachlową. Po jej wyschnięciu nie można zapomnieć o wyszlifowaniu tych miejsc papierem ściernym. Przed malowaniem trzeba też zabezpieczyć meble, gniazdka oraz futryny przed zabrudzeniem. Najlepiej użyć do tego folii. Podobnie musimy postępować przy tapetowaniu. Jednak przed etapem klejenia trzeba sprawdzić, czy ścian nie trzeba zagruntować.
Proste sposoby na oszczędności
W części starszych lokali mieszkaniowych zachowała się jeszcze boazeria. Jej demontaż potrafi być kosztowny, ale aby zmienić charakter wnętrza, można ją odmalować. Podobne korzyści przyniesie odnawianie starych mebli. Na pozór zadanie to może wydawać się trudne, ale internet pełen jest praktycznych porad na ten temat. Ostatecznie sposób renowacji i niezbędne dla niej materiały zależą od stanu mebli i efektu, jaki chcemy osiągnąć. Czy warto się za to brać? Oczywiście, jeśli tylko zależy nam na zachowaniu oryginalnych sprzętów i będziemy umieli wkomponować je w nasze wnętrze.
Wygląd podłogi może diametralnie zmienić charakter całego wnętrza. Jeśli w mieszkaniu posiadamy podłogę drewnianą, warto ją odnowić za pomocą cyklinowania. Na rynku działają firmy, które profesjonalnie się tym zajmują. Przy odrobinie wprawy poradzimy sobie jednak z tym wyzwaniem samodzielnie. Do cyklinowania niezbędny jest fachowy sprzęt, który możemy wypożyczyć. Nim weźmiemy się do głównego zadania, parkiet należy odpowiednio przygotować. Ważne jest wyniesienie wszystkich sprzętów, demontaż listw przypodłogowych i dokładne wyczyszczenie podłogi. Szlifowanie należy zacząć od użycia tarcz gruboziarnistych. To właśnie one usuwają największe uszkodzenia. W następnym etapie można przejść do mniejszej granulacji. Kolejnymi krokami są odpylanie podłogi, wypełnienie ewentualnych ubytków, wypolerowanie jej powierzchni i na koniec lakierowanie.