Jak urządzić mieszkanie na wynajem?
Jak urządzić mieszkanie na wynajem?
Najem mieszkań wciąż jest popularnym sposobem na zapewnienie sobie dochodu pasywnego. Aby nasza nieruchomość była popularna wśród najemców, potrzebna jest nie tylko odpowiednia lokalizacja czy metraż. Lokum powinno być odpowiednio urządzone, tak by osobom, które je zajmują żyło się w nim wygodnie. Ci którzy pierwszy raz stoją przed wyzwaniem zaaranżowania mieszkania dla najemców, mogą się zastanawiać jak to zrobić. Oto garść praktycznych porad.
Zastanów się dla kogo urządzasz
Kupując mieszkanie pod wynajem, zwykle już wiemy, jaka grupa potencjalnych lokatorów jest naszym targetem. Kawalerki wybierają zwykle osoby pracujące lub bardziej zamożni studenci, lokale o wielu pokojach najczęściej wprowadza się na rynek jako stancje studenckie. Bez względu na metraż naszego mieszkania należy urządzić je funkcjonalnie i praktycznie. Co to znaczy?
Jeśli lokum mają zajmować żacy, potrzeba im prywatności i wygodnego miejsca do nauki. Tworząc aranżację takiego mieszkania, zapomnijmy o bogatych dodatkach, czy drogich sprzętach. Lepiej postawić na solidne, proste i praktyczne meble. W każdym z pokoi powinno znaleźć się biurko, łóżko i odpowiednia przestrzeń do przechowywania rzeczy. Warto też pamiętać o funkcjonalnym urządzeniu kuchni i salonu czyli przestrzeni wspólnej.
Jeśli na najem przeznaczamy nieduże, na przykład dwupokojowe mieszkanie, w którym może mieszkać młode małżeństwo, aranżacja może być nieco inna. W lokalu warto zorganizować wygodną sypialnię i funkcjonalny salon, który najlepiej będzie odpowiadał potrzebom naszych lokatorów. I w tym wypadku nie warto inwestować w drogie meble i nowoczesne wyposażenie, które łatwo można uszkodzić. Solidne, proste sprzęty i tu okażą się najlepszym wyborem. Im trwalsze będą meble, tym większa szansa, że posłużą naszym lokatorom dłużej.
Na bogato czy oszczędnie?
Wielu rentierów chcąc oszczędzić na wyposażeniu mieszkania, wybiera dla swoich najemców najtańsze sprzęty. Często wychodzą z założenia, że jeśli coś się zniszczy, nie będzie szkoda tego wymienić. W takim myśleniu jest pewna logika, jednak z czasem pozorne oszczędności mogą przynieść nam więcej szkody niż pożytku. Tanie meble i wyposażenie kuchni czy łazienki z najniższej półki mogą się często psuć i nie będzie w tym winy lokatorów. Aby uniknąć częstych wymian, które generują koszty lepiej postawić na proste, ale solidne wyposażenie, które nie będzie tak podatne na zniszczenia.
Sprzęty w wynajmowanym domu nie powinny też być zbyt kosztowne. Warto wyjść z założenia, że każdy z nich może się z różnych przyczyn zepsuć i nie powinien to być ogromny problem. Urządzając lokum pod najem, zrezygnujmy z kosztownych ekspresów do kawy czy najnowocześniejszego sprzętu AGD lub RTV. Wartość rzeczy w mieszkaniu udostępnionym lokatorom powinna być porównywalna z wysokością kaucji, która jest ich zabezpieczeniem. Jeśli będzie ona zbyt wysoka, trudno będzie nam znaleźć chętnych na wynajem mieszkania.