Zalety kotłów na pellet

Kotły na pelet są niezwykle biologicznie nieszkodliwe. Są też niemal bezobsługowe i gospodarne. Co jeszcze należałoby uświadomić sobie o tym sposobie ogrzewania domu, kto powinien zwrócić na niego uwagę i z jakiego powodu warto w niego zainwestować?

Wpis został napisany na podstawie informacji ze strony internetetowej firmy Domusa – kotły na pellet.

Jakie są zalety kotłów na pellet?

Zainteresować się nimi mógłby każdy, ze względu na niesamowicie ekologiczne funkcjonowanie, ale przede wszystkim gospodarstwa, które nie posiadają dostępu do gazu ziemnego. Pellet jest jednak atrakcyjniejszym rozwiązaniem niż wykorzystanie węgla kamiennego.

  • Nie rozprzestrzenia on wcale dwutlenku węgla, co jest w zasadzie niesamowicie ważnym bodźcem w dzisiejszych czasach, ponieważ walczymy z globalnym ociepleniem.
  • Znaczna część kotłów na pelet osiąga 5 klasę energetyczno-emisyjną.
  • Następną zaletą jest prawie kompletne skomputeryzowanie tych pieców. Same się rozpalają, same dawkują paliwo i w odpowiednim momencie tłumią się automatycznie. Jedyne o czym powinieneś myśleć to co parę dni dosypać pellet i wynieść popiół z niego.
  • W sklepach znajdziemy też piece z dodatkowym zasobnikiem CWU, dzięki czemu będziemy mogli również ogrzewać wodę.
  • Kotły na pellet są korzystniejsze cenowo przy użytkowaniu niż te na olej czy gaz LPG . Ich cena jest porównywalna do tych zasilanych gazem ziemnym, ale tak jak wspominaliśmy – jest to rozwiązanie idealne dla domów, gdzie ten nie jest dostarczony.

Jak obsługiwać kocioł na pelet?

Piece na pelet na ogół mają tylko jeden guzik, który ma za zadanie uruchomić cały sprzęt. Dzięki niemu równocześnie podpalamy kocioł, uruchamiamy wentylator i podajnik paliwa.

Kotły na pellet są chyba maksymalnie zautomatyzowanymi piecami jakie znajdziemy na rynku. Są wyposażone w system automatycznego rozpalania i bez pomocy dawkują sobie paliwo. Dostępne są też piece, którymi można kierować za pomocą aplikacji na telefon. Dzięki temu jedyna obsługa jaka nas przy nich czeka to dorzucanie pelletu. Moment, w którym powinniśmy to wykonywać zależy od gabarytów pieca jaki posiadamy – najczęściej będzie to w granicach 3-5 dni.

Oczywiście wcześniej koniecznie trzeba poprawnie ustawić kocioł na pellet, tak żeby nie spalał za wiele paliwa i powietrza. Aspekty te rzutują na moc i wielkość spalania pieca. Najważniejszymi parametrami, którym koniecznie trzeba się przyjrzeć są na przykład temperatura kotła i zasilania instalacji grzewczej i wydajność podajnika paliwa. Jeżeli nie umiemy sami skonfigurować dobrze kotła, albo nie jesteśmy pewni czy wykonaliśmy to dobrze – poradźmy się specjalisty. Lepiej wydać kilka złotych i upewnić się, że wszystko działa sprawnie, niż przejmować się złym zużywaniem paliwa, zbyt niskim ogrzewaniem domu albo awariami.

Pelet jest zaskakująco wygodny. Wykonany jest z odpadów po przetwarzaniu drewna. Mowa tu o trocinach, zrębkach i wiórach, które są złączone w nieduże walce i kulki. Z tego powodu jest zdecydowanie czystszy od węgla, dzięki temu pieca nie trzeba czyścić zbyt często, a popiół z pelletu jest nieszkodliwy. Dodatkowo ze względu na jego wielkość i kształt dozowanie jest niesamowicie proste.

Na co zwrócić uwagę przed kupnem kotła na pellet?

W głównej mierze sprawdźmy ile mamy dostępnego miejsca na postawienie pieca. Kotły mają najróżniejsze gabaryty zależnie od mocy, pojemności zbiornika czy też dodatków, jakich do niego chcemy.

Dodatkowo musimy sprawdzić czy nasz komin jest wymaganych wymiarów. Producenci żądają minimalnej średnicy i wysokości komina. Ponadto niesamowicie istotny jest dostęp do wentylacji wywiewnej i nawiewnej. Kocioł ma obowiązek posiadania ciągłego dostępu do świeżego powietrza.

Dosyć ważne jest upewnienie się jaką gwarancję posiada nasz potencjalny piec i w jakich lokalizacjach ewentualnie są serwisy naprawcze.

Na rynku znajdziemy kotły tylko na pelet, ale też takie mieszane na pellet i ekogroszek. Upewnijmy się jaki piec kupujemy, gdyż dodawanie ekogroszku w piecu, który nie jest na ten rodzaj paliwa nie koniecznie skończy się dobrze.

You Might Also Like

Back to top