Podstawy wznoszenia budynku. Co to są wiązary dachowe? Co należy o nich wiedzieć?

Wedle powszechnej opinii dach składa się wyłącznie ze swojej zewnętrznej warstwy, zwykle złożonej z dachówek lub paneli. Kwestia ta jest jednak nieco bardziej zawiła i obszerna. Dach nie jest bowiem tylko kilkoma dachówkami, a znacznie rozbudowaną konstrukcją, która składa się z wielu części. Pośród nich są elementy znajdujące się wewnątrz, niewidoczne na pierwszy rzut oka. Są to tak zwane wiązary dachowe. 

Co to są wiązary dachowe?

Ale co to tak naprawdę wiązary dachowe? Najprościej rzecz biorąc, jest to swoistego rodzaju szkielet, który rozkłada ciężar dachu na ściany nośne. Dzięki temu mamy gwarancję, że dach się nie zawali oraz będzie stabilny. Jest to technologia stosowana najczęściej w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym, szczególnie kiedy dach ma dużą powierzchnię. 

Wiązary dachowe to jedna z podstawowych kwestii, o których należy pamiętać, gdy samodzielnie wznosimy dom. Jest podparciem całej konstrukcji, a tym samym zapewnia bezpieczeństwo wszystkim członkom twojej rodziny. Przy okazji jest to rozwiązanie bardzo tanie i dość opłacalne, zatem warto się na nie pokusić. 

You Might Also Like

Back to top