Piec na pellet czy ekogroszek? Co wybrać?

W ostatnim czasie niezwykle często można zewsząd usłyszeć rozważania dotyczące tego, które rozwiązanie jest korzystniejsze i bardziej efektywne: pellet olczyk czy ekogroszek. Niestety, sprawa ta nie jest w żaden sposób przejrzysta i bardzo trudno stwierdzić, które z tych rozwiązań jest bardziej efektywne. Warto jednak zapoznać się z ich charakterystyką i dobrać taki rodzaj ogrzewania domu, który pasuje do Twoich preferencji oraz wymagań. 

Ekogroszek kontra pellet drzewny – czym się różnią?

Pellet drzewny jest nowoczesny i ze wszech miar ekonomiczny. Jest tak dzięki temu, że może zostać wyprodukowany z różnorakich odpadów, takich jak drewno, łupiny orzechów czy kora drzewna. Docenia się nade wszystko jego efektywność, ale również oferowaną przez pellet troskę o naturę – nie wpływa on w znaczny sposób na środowisko, w przeciwieństwie do nieco bardziej archaicznych rodzajów ogrzewania budynków. 

Ekogroszek hurt jest z kolei paliwem stałym, które zostało skompresowane do rozmiarów niewielkiego granulatu – stąd też jego nazwa. Rozwiązanie to charakteryzuje się nade wszystko wysoką kalorycznością, co w dużej mierze wpływa na jego wydajność; nie można również narzekać na ilość szkodliwych substancji wydzielanych do atmosfery, ta jest bowiem niewielka.

Żadna z opcji nie jest znacząco lepsza!

Podsumowując – nie można określić, czy lepszy jest pellet czy ekogroszek. Pod wieloma względami praktycznie się nie różnią, uzupełniają się również w zakresie plusów i minusów. Z tego powodu niezwykle trudno wybrać zwycięzcę tego pojedynku. Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj ogrzewania, powinieneś zastanowić się nad swoimi potrzebami i wymaganiami i sugerując się nimi, wybrać: pellet czy ekogroszek?

You Might Also Like

Back to top