Luksusowe okna drewniane, czy uniwersalne plastikowe?

Jeśli myślałeś kiedykolwiek nad wymianą okien, albo zacząłeś budowę domu i musisz wybrać które ramy okienne kupić, to ten wpis jest dla Ciebie. Na pewno wiesz, że w sklepach są różne typy okien. Segregujemy je ze względu na sposób montowania, otwierania i zastosowanie, a także na materiał wykonania. Wyróżniamy więc okna plastikowe i drewniane, które mogą dzielić się na tradycyjne, dachowe i balkonowe. Skupmy się jednak na tworzywie i sprawdźmy, który produkt jest dla Ciebie lepszy.

Styl rustykalny i okna z drewna, czy nowoczesny z oknami z plastiku?

Okna plastikowe są ogólnodostępne i ze względu na sposób wytwarzania zakupisz je jedynie w typowych wymiarach. Z reguły są białe, ale na rynku dostępne są farby i okleiny, które umożliwiają metamorfozę i zgranie ich z wnętrzem. Okna z PCV będą więc idealne do pomieszczeń loftowych lub nowoczesnych.

Ramy drewniane charakteryzują się naturalnym wyglądem. W zależności od efektu jaki chcesz uzyskać możesz wykorzystać najpopularniejsze drewno sosnowe albo wziąć pod uwagę bardziej luksusowy dąb lub modrzew.

Jeżeli przymierzasz się do zakupu okien drewnianych to na pewno interesuje Cię, że idealnie wpasowują się w rustykalny styl i współgrają z drewnianymi częściami budynku. Dodatkowo okna drewniane możesz wykonać w każdym kształcie i rozmiarze. W przeciwieństwie do okien plastikowych sprawdzają się przy dużych przeszkleniach.

W Pruszkowie sprawdź ofertę firmy Krakok.

O czym należy pamiętać wybierając okna plastikowe

Jeżeli dalej zadajesz sobie pytanie, które okna wybrać to bez wątpienia zaciekawi Cię aspekt finansowy. Cena okien z PCV z całą pewnością wygląda bardziej korzystnie. Ramy są wytrzymałe i funkcjonalne, nie trzeba ich restaurować. Okna są oczywiście odporne na wilgoć i inne warunki pogodowe. Niestety w przypadku ram z tworzywa sztucznego, nie mamy możliwości ich naprawy. Jeżeli okna zniszczą się, konieczna będzie ich wymiana. Oprócz tego weź pod uwagę, że mogą one zmienić kształt z powodu zmian temperatury albo zżółknąć w wyniku zbyt dużej ilości promieni słonecznych.

W Otwocku i Mińsku Mazowieckim doświadczona firma od okien to Stolares.

Na co zwrócić uwagę przy oknach drewnianych

Kiedy znamy już plusy i minusy plastiku to przyjrzyjmy się oknom drewnianym. Ramy charakteryzują się wytrzymałością, są twarde, nie naprężają się i są bardzo łatwe w naprawie. Drewno znacznie lepiej niż PCV znosi różnicę temperatur i daje lepszą izolację akustyczną.

Okna drewniane również posiadają wady. To co różni je od plastiku to konieczność konserwacji. Drewniana rama minimum trzykrotnie w ciągu roku powinna być czyszczona i zabezpieczana specjalną pastą do drewna. Raz w roku koniecznie trzeba sprawdzać stan lakieru i ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Drewno za to, w odróżnieniu od PCV zazwyczaj nie zmienia kształtu i koloru. Pamiętaj, że jeżeli umiejętnie zadbasz o materiał i będziesz regularnie konserwować produkt, to okna będą Ci służyć nawet kilkadziesiąt lat.

Przed podjęciem decyzji pomyśl czy wolisz wydać mniejszą kwotę, ale w niedalekiej przyszłości być gotowym na ponowną wymianę. Może jednak chcesz zapłacić 10-15% więcej i wejść w posiadanie naturalnego dla środowiska produktu. Równie ważny jest czas jaki poświęcisz na pielęgnację ram. Jeżeli wydaje Ci się, że nie znajdziesz chwili na regularne mycie i konserwację, pomyśl, czy nie lepiej kupić okna plastikowe i pomalować je tak aby pasowały do wystroju wnętrz.

You Might Also Like

Back to top