Ogrzewanie domu – podstawowe pojęcia. Czym jest pellet i ekogroszek?

Większość osób mieszkających w domach jednorodzinnych korzysta z pieców ogrzewanych najróżniejszymi typami paliw opałowych. Na rynku jest ich duża ilość, dlatego osobom nie interesującym się tym tematem może być niełatwo wybrać coś dla swojego domu. Choć szeroki wybór na początku może być problemem, to w rzeczywistości nie jest to tak trudne. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat charakterystyki pelletu i ekogroszku.

Informacje zaczerpnięte z: marko24.pl.

Pellet – właściwości

Pellet to granulat drobnej wielkości w kształcie prostokątów lub malutkich kulek. Jego wymiary to zwykle 6-8mm. Wartość kaloryczna pelletu znajduje się w granicach od 24 do 29 MJ/kg (megadżule na kilogram). Pellet to jeden z najbardziej ekologicznych i opłacalnych sposobów na ogrzanie budynku. Jego wartość opałowa jest porównywalna do wartości opałowej drewna – do ich produkcji wykorzystuje się odpady z drewna bez żadnych dodatków chemicznych. Cena pelletu rozpoczyna się już od około 850zł za tonę.

Jakie są właściwości ekogroszku?

Ekogroszek to typ paliwa stałego uzyskiwany z węgla kamiennego. Aby pozyskać ekogroszek z węgla należy go pokruszyć, przesiać, a w następnej kolejności przepłukać. Zaskakująco ekogroszek w przeciwieństwie do węgla kamiennego jest dużo bardziej ekologiczny, wydajny, a również łatwiejszy w obejściu. Ekogroszek, podobnie jak pellet, jest nieduży – rozmiar jego ziarenek waha się w granicach od 5 do 25mm. Jego wartość kaloryczna to minimum 26MJ/kg, co jest jedną z najwyższych wartości wśród dostępnych rodzajów paliw. Pozostawia niedużą ilość pyłów, jak i popiołu. Jednakże zanim postawisz na ekogroszek upewnij się, że nie został podrobiony. Z uwagi na rosnącą popularność ekogroszku, na rynku pojawiają się podrabiane produkty, które są mieszaniną niskiej jakości miału węglowego z dodatkowymi, nieznanymi domieszkami.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy kupnie paliwa opałowego? Łódź i okolice

Warto wiedzieć, że dużo firm produkujących pellet oferuje produkty z dostawą do domu. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić o zorganizowanie transportu samodzielnie. Pellet będzie dostarczony prosto pod Twój dom. Zatem nim zdecydujesz się na kupno – sprawdź dokładnie ofertę danej firmy.

You Might Also Like

Back to top