Na co zwrócić uwagę przy deratyzacji?

Co powoduje deratyzacja?

Najłatwiej jest powiedzieć, że deratyzacja polega na tępieniu myszy i szczurów. Gryzonie rozmnażają się niesamowicie szybko, a niestety są nosicielami groźnych chorób i sieją spustoszenie w piwnicach albo co gorsza w ścianach, gryzą przewody i niszczą rury .

Deratyzacja dzieli się na chemiczną i mechaniczną, polecane jest także łączenie obydwu metod w celu lepszego efektu. Deratyzacja chemiczna wykorzystuje trutki i pestycydy, które układane są w przeważnie odwiedzanych przez gryzonie miejscach. Trutki mogą być w formie past, żeli i granulatów. Wszystkie substancje są niedostępne dla naszych pupili i ludzi oraz odpowiednio oznaczone. Deratyzacja mechaniczna polega na umieszczeniu specjalnych pułapek, wabików albo lepów, które mają za zadanie zwabić i złapać gryzonie. Sama w sobie nie zabija szczurów.

Czego należy przypilnować przeprowadzając deratyzację?

Warto nie dopuszczać dzieci i zwierząt do pułapek i trutek na gryzonie. Szczególnie narażone na zatrucie są koty, które łapią myszy. Szkodniki, które połknęły trutkę stają się powolne, ale ciągle przemieszczają się. W konsekwencji kotu prościej na nie zapolować, niestety powoduje to zatrucie się pupila. Ważne jest aby ograniczyć zwierzętom wszystkie gabinety, w których porozstawiane są substancje trujące, a jeżeli tylko możemy to wyślijmy pupila na kilka dni do rodziny albo przyjaciół.

Kto jest odpowiedzialny za przeprowadzenie deratyzacji?

Każdy administrator i posiadacz posesji jest zobligowany do przeprowadzenia deratyzacji jeśli tylko w budynku zaczynają pojawiać się gryzonie. Jest to zapisane w Ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi. Nie musisz się tym przejmować jeżeli mieszkasz w bloku, ponieważ wchodzi to w zakres kompetencji administracji albo spółdzielni mieszkaniowej. 

Każda gmina ma dodatkowo osobne zapisy, które opisują jak często należy przeprowadzać deratyzację. W Warszawie konieczne jest to dwa razy w roku – w okresie kwiecień-maj oraz listopad-grudzień. W tym celu zadzwoń do Dezynsekcja i deratyzacja Hanna Skowronek. Przedsiębiorstwo to działa na obszarze takich dzielnic stolicy jak Mokotów czy Wola.

Weź pod uwagę, że nie opłaca się odkładać w czasie deratyzacji. W głównej mierze dlatego, że nieegzekwowanie przepisu jest wykroczeniem i bardzo możliwe, że dostaniesz za to grzywnę. A na domiar tego, myszy i szczury są dużym problemem i im bardziej będziesz przedłużać wykonanie deratyzacji, tym dłużej będzie to trwało. Przy bardziej zaawansowanym problemie warto też zaangażować profesjonalną firmę, którą spokojnie zlokalizujesz w Warszawie.

You Might Also Like

Back to top