Jakie są rodzaje kruszyw budowlanych? Przedstawiamy ich zastosowanie i zalety

Przy takiej mnogości kruszyw nietrudno się zgubić. Jaki jest dobry do Twojego projektu? Przeczytaj więcej o kruszywie budowlanym i do czego jest powszechnie wykorzystywane.

Kruszywo – co to jest?

Kruszywo to termin używany do opisania sypkiego materiału gruboziarnistego do średnioziarnistego. Najczęstsze rodzaje kruszyw to: tłuczeń kamienny, żwir, piasek. Kruszywa różnią się surowcem, z którego pochodzą i wielkością kamienia, a każdy rodzaj ma inne użycie. 

Rodzaje kruszywa

Można podzielić gatunki kruszywa na naturalne i sztuczne. 

Naturalne to materiały, które powstały w wyniku erozji skał lub zostały uzyskane przez mechaniczne skruszenie skał. Poddawane są one uszlachetnieniu, czyli usuwaniu zanieczyszczeń.

Sztuczne także mają pochodzenie mineralne, lecz poddawane są one recyklingowi oraz obróbce termicznej, dzięki czemu powstają nowe kruszywa takie jak, np. keramzyt. Jeśli planujesz nabyć kruszywa w Gdańsku to postaw na www.polgravel.pl. Znajdziesz tam wszelkie gatunki opisanych kruszyw.

Jakie zastosowanie ma kruszywo?

W budownictwie kruszywa zwykle wykorzystuje się do przygotowania mieszanek betonowych. Stanowią one do 70 procent całej objętości mieszanki. W zależności od gatunku betonu stosujemy różne rodzaje kruszyw. Do tworzenia zwykłego betonu używamy, m.in. bazaltu. W przypadku mieszanki ciężkiej wykorzystujemy, np. magnetyt. Do tworzenia lekkiego betonu odpowiedni jest węglanoporyt lub keramzyt. Szeroko wykorzystywany jest też piasek, między innymi do przygotowania zapraw murarskich. Jeśli szukasz kruszywa na terenie Trójmiasta, firma Polgravel zapewni ci szeroki wybór.

Jakie rodzaje kruszyw do Twojego projektu?

W zależności czego wymaga Twój projekt, czy będzie to budowa domu, lub też odświeżenie ogródka, kruszywo budowlane ma szerokie zastosowanie. Korzysta się z niego nie tylko do prac budowlanych, ale możesz go użyć również jako ozdoby oczka wodnego. Często w tym celu używane są otoczaki, które nadają naturalnego charakteru. Kamienie i żwir często wykorzystywane są do aranżacji ogrodu. Wypełniając nimi przestrzeń, zabezpieczamy glebę przed chwastami i dajemy ciekawe tło naszym roślinom. Do utwardzenia podjazdu możesz użyć żwiru lub piasku, zapewni ci to stabilne twarde podłoże i dobre odprowadzenie wody. Polgravel kruszywa Trójmiasto dostarczy ci surowiec odpowiedni do twoich potrzeb.

You Might Also Like

Back to top