Filtry siatkowe, żwirowe czy dyskowe – które wybrać?

W jakim celu tak na dobrą sprawę przydatne są filtry do systemów nawadniających ogród? Nade wszystko hamują one zabrudzanie roślin nalotami, które przekazuje woda w czasie deszczu. Oprócz tego chronią system nawadniania przed wypełnieniem osadami, a dzięki temu – dbają o poprawną pracę tego narzędzia. Opłaca się je stosować choćbyśmy nie korzystali z deszczówki, gdyż zawsze może wystąpić sytuacja kiedy zjawią się zabrudzenia przykładowo po naprawie systemu nawadniającego.

Filtry zawsze powinno się wybierać ze względu na model i wielkość pojawiających się zanieczyszczeń oraz całkowity przepływ. W sklepach dostępne są 3 różne kategorie filtrów, w związku z tym każdy powinien znaleźć odpowiedni model na swoje potrzeby.

Czym wyróżniają się filtry siatkowe?

Filtry siatkowe są najmniej skomplikowanymi filtrami do systemów nawadniania. Są to filtry mechaniczne i do usunięcia osadów wykorzystują siatkę, która włożona jest do wkładu umieszczonego w obudowie. Filtr siatkowy doskonale sprawdza się podczas oczyszczania wody z drobinek organicznych.

Należy dodać, że filtry siatkowe mogą być wykorzystywane samodzielnie, ale też jako dodatkowy filtr do tych żwirowych – wtedy widzimy dwa razy większą skuteczność w czyszczeniu wody.

Na rynku zobaczymy filtry manualne, półautomatyczne i automatyczne, a różnicę znajdziemy w sposobie ich oczyszczania z brudów. Takie manualne należy czyścić samodzielnie i robi się to poprzez wyciągnięcie wkładu, który następnie należy wyczyścić pod bieżącą wodą. Filtry półautomatyczne posiadają taki jakby czujnik, który pokazuje, że konieczne jest wyczyszczenie wkładu. Wciąż musimy sami wykonać tą czynność, ale jest ona dużo szybsza niż podczas czyszczenia filtrów manualnych. I na koniec są także filtry w pełni automatyczne, które posiadają indykatory zanieczyszczenia, a oprócz tego sterownik, który automatycznie oczyszcza siatkę filtra.

Filtry żwirowe – do czego służą i czym się wyróżniają?

Filtry żwirowe (zobacz) dosyć często wykorzystywane są wspólnie z filtrami siatkowymi. Jest to spowodowane tym, że oczyszczają one wodę z konkretnych związków a dokładnie z żelaza i manganu. Filtr siatkowy wtedy wspomaga oczyszczanie wody powierzchniowej i odsącza te odpady, których filtr piaskowy nie łapie.

Filtry żwirowe możemy podzielić na hydrocyklony i filtry beczkowe. Hydrocyklony to niewielkich rozmiarów filtry charakteryzujące się dużą przelotnością. Bywają wykorzystywane przede wszystkim do filtrowania zawiesin mineralnych.

Filtry beczkowe natomiast mają zastosowanie podczas odżelaziania i odmanganiania, usuwania zabrudzeń z wód powierzchniowych albo wyzbywają się szczególnie drobnych roztworów mineralnych. Są wypełniane nieprzypadkowo wybranym do rodzaju zanieczyszczeń tworzywem filtrującym.

Kiedy najlepiej kupić filtry dyskowe?

Filtry dyskowe – np. takie filtry z Watermil wyglądem i wielkością bardziej przypominają filtry siatkowe. Wykorzystywane są do oczyszczania wody z niedużych osadów na przykład pyły i zanieczyszczenia małych frakcji. Powinno się wiedzieć, że jeżeli planujemy pobierać wodę z cieków albo jeziorek to zdecydowanie korzystniej jest kupić filtr żwirowy.

Filtry dyskowe posiadają w swojej konstrukcji ruszt z dyskami plastikowymi, które zbierają zanieczyszczenia. Dokładnie tak jak filtry siatkowe konieczne jest czyszczenie ich – w tej sytuacji trzeba zdjąć obudowę, wyciągnąć dysk, wyczyścić go pod bieżącą wodą i znowu włożyć z powrotem na miejsce.

Ważne jest to, że filtry nie są jednorazowe – należy je wymienić wtedy, kiedy zniszczą się. W sklepach kupimy sporo rodzajów filtrów i zanim podejmiemy decyzję, który filtr kupić, warto prześwietlić który się nam sprawdzi. Wybierając filtr powinno się sprawdzić jakiej wody używamy do systemów nawadniających i jak wygląda sprawa z jej przepływem. Zależnie od tego do wyboru będziemy mieli filtry dyskowe, siatkowe albo żwirowe.

Źródło: Firma Watermil – systemy nawadniania

You Might Also Like

Back to top