Dlaczego warto zainwestować w system nawadniania kropelkowego

Nawadnianie kropelkowe to zdecydowanie wielkie uproszczenie w pielęgnacji roślin, z przyczyny, że  poza oszczędnością czasu, nawadnianie grawitacyjne pomniejsza straty wody, a więc koszty utrzymania ogrodu. Przeczytaj nasz artykuł po to, aby dowiedzieć się jak przebiega montaż tego nawadniania, jakie są jego zalety i wady, czy też jak zrobić nawadnianie kropelkowe z butelki!

Jak działa nawadnianie kropelkowe?

Nawadnianie kropelkowe jest to sposób podlewania konkretnych roślin za pomocą kropli wody, które są podziemne a także doprowadzane bezpośrednio w sąsiedztwo systemu korzeniowego. Ta technika nawadniania pozwala na porządne nawodnienie gleby czy też ziemi uprawianej zgodne z wymogami roślin. W takim systemie podlewania woda jest aplikowana w punktowe miejsca za pomocą różnych emiterów. Najpopularniejsze z nich są linie i taśmy kroplujące oraz emitery igłowe. Należy również dodać , że instalacja automatycznego nawadniania z kompensacją  jest to opłacalna inwestycja pamiętaj że w dłuższej perspektywie czasu zwraca się finansowo. Ponadto podlewanie ręczne jest wyjątkowo nieefektywne przeciwnie niż nawadnianie kropelkowe. Używając odpowiednie ciśnienie rośliny dostają odpowiednią ilość wody. Są to powody, przez które posiadacze ogródków coraz częściej podejmują decyzję o montażu systemu automatycznego nawadniania.

Ile kosztuje system nawadniania kropelkowego?

Dla ogrodu o powierzchni plus minus tysiąca metrów kwadratowych koszt zamontowania automatycznego i sterowanego nawadniania kropelkowego wzbogaconego o filtry wynosi około 10 – 15 tysięcy złotych. Samodzielny koszt  montażu to około 11-13 zł/m². Z kolei sterowniki elektroniczne to koszt od około 200 zł do ponad 1000 zł, potem musimy uiścić około 250 złotych  za 50 metrów węża kroplującego. Za rury do systemu musimy wydać około 110 złotych za 50 metrów. 

Ile cieczy jest pobierane przez system nawadniania kropelkowego

Prawdą jest, że woda, która jest pobierana przez nawadnianie kropelkowe jest dopasowana do potrzeb ogródka, klimatu czy też pogody. W warunkach panujących w naszym kraju trawnik będzie wymagał mniej więcej 5 milimetrów wody dziennie. 

Nawadnianie kropelkowe –  zastosowania w ogrodzie

W przeszłości linie kroplujące stosowano w większości w uprawach pod osłonami – w szklarniach i tunelach foliowych. Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach wciąż jest to najpopularniejsza rola powyższych technologii. Linie kroplujące działające punktowo pozwalają na płodną uprawę roślin jadalny, a także ozdobnych. Można je instalować przy żywopłotach, warzywniaku bądź przydomowym sadzie. 

Warto także wspomnieć, że coraz częściej systemu nawadniania kropelkowego znajdują zastosowanie do nawadniania roślin na balkonie czy też tarasach które zostały posadzone w pojemnikach. Z pewnością system nawadniania kropelkowego roślin w pojemnikach w znaczny sposób upraszczają dbanie o nie. Nawadnianie kropelkowe sprawdza się przy dostarczaniu wody pojedynczym roślinom, nie nadaje się jednak do podlewania zwartego terenu który obsadzony jest roślinnością. Dlatego nie można go stosować do podlewania trawnika czy też roślin okrywowych.

System nawadniania kropelkowego – zalety i minusy

Linia kroplująca wyposażona jest w kroplowniki, które umiejscawia się przy roślinach, które są uprawiane. Woda, która stopniowo spływa w głąb gleby jest w efektywny sposób pobierana przez korzenie roślin. Tym procesem jesteśmy w stanie sterować tak, aby spełnić wszystkie wymagania konkretnych rodzajów roślin. Automatyzacja tego procesu pozwala na planowanie oraz pracę w zgodzie z wcześniej zaprogramowanymi cyklami. Oszczędność wody porównując ją z tradycyjnym podlewaniem jest ogromna – linia kroplująca zmniejsza straty wody nawet o 65 procent Nie zapominaj że system nawadniania kropelkowego uniezależnia ogród od zmiennych warunków atmosferycznych bądź anomalii pogodowych. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w trakcie nawadniania kropelkowego nie występuje moczenie nadziemnych części roślin, co zmniejsza możliwość poparzenia liści w upalne dni bądź pojawienie się chorób grzybowych jest zmniejszone. Jedynymi wadami systemu są:  wymaganie konserwacji i filtracji a także fakt , że z czasem może się zapychać.

You Might Also Like

Back to top