Czy nawadnianie kropelkowe się opłaca? Jak działa i czy warto je zamontować?

Z powodu tego, że pogoda w ostatnich latach zachowuje się ze wszech miar kapryśnie, a bardzo często zdarzają się różnego rodzaju susze czy długie okresy bez deszczu, warto zastanowić się nad odpowiednim systemem nawadniania upraw w naszych ogrodach i szklarniach. Nawadnianie kropelkowe będzie tutaj bardzo dobrym pomysłem, ze względu na swoją uniwersalność oraz niezwykle długą listę zalet. Zachęcamy do dowiedzenia się nieco więcej na ten temat!

Jakie zalety ma nawadnianie kropelkowe?

Na początek należy wyjaśnić, jak mniej więcej działa tego rodzaju technologia. Warto wiedzieć, że nawadnianie kropelkowe może odbywać się na kilka sposobów. Możemy zdecydować się na takie elementy, jak chociażby linia kroplująca czy taśma nawadniająca – różnią się one między sobą pod paroma względami, ale ogólna zasada działania jest podobna. Linie kroplujące nadają się przede wszystkim do niewielkich domowych ogródków czy szklarni. Mnogość możliwości jest dość obszerna i do naszych potrzeb można dopasować różnego rodzaju urządzenia związane z nawadnianiem kropelkowym. W dodatku mamy do czynienia z bardzo skutecznym rozwiązaniem, które zapewnia nieustanny dostęp do wody naszym owocom czy roślinom.

Gdzie i kiedy sprawdzi się nawadnianie kropelkowe?

Kolejną, chyba najważniejszą zaletą tej technologii, jest jej uniwersalność. Linia nawadniająca jest rozwiązaniem odpowiednim dla praktycznie każdego ogrodu czy sadu, niezależnie od ich wielkości czy zastosowań. Zdecydowanie warto zastanowić się nad zainstalowaniem nawadniania kropelkowego, ponieważ umożliwia wydajną pracę oraz widoczne efekty. Warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy odpowiadają za profesjonalne nawadnianie ogrodów. Watermil to jedna z firm, które są godne polecenia i cieszą się renomą w branży.

róże w nawodnionym ogrodzie

Partnerem tego wpisu jest firma Watermil – nawadnianie kropelkowe.

Instalacja nawadniania kropelkowego – z jakich względów opłaca się na nią zdecydować?

Instalacja nawadniania kropelkowego. Posiada on wiele zalet. Umożliwia ona efektywne i dokładne podlewanie roślin, a jednocześnie na oszczędzanie wody. System skutecznie hamuje rozwój chorób grzybiczych, ponieważ nie zrasza bezpośrednio liści. Instalacja nie prowadzi także do zbijania gleby. Co więcej, wraz z wodą można szybko i wygodnie rozprowadzić po uprawie środki do ochrony roślin lub nawozy. Nawodnienie wpływa na szybszy rozwój roślin oraz większe plony.

Nawadnianie kropelkowe nie ma wielu złych stron. Może nią być przykładowo konieczność zainwestowania w założenie instalacji – szczególnie w przypadku wysokiej jakości firmy – warto jednak pamiętać, że środki zwracają się po czasie. Niestety instalacja nie jest przenośna, z tych powodów lepiej sprawdza się w przypadku wieloletnich gatunków roślin. Warto także pamiętać, że nawadnianie wymaga sporo uwagi ze strony ogrodnika, który powinien regularnie kontrolować i czyścić przewody – inaczej emitery mogą się zapchać.

Jakich błędów podczas zakładania systemu można uniknąć?

Do najczęściej spotykanych błędów podczas montażu systemu nawadniania można zaliczyć:
  • niewłaściwy filtr wody – w przypadku jego braku lub kiepskiej jakości może dojść do uszkodzenia emiterów;
  • źle rozplanowane ułożenie emiterów – żeby efektywnie nawadniać uprawy, emitery należy umieścić nad całą strefą korzeniową;
  • nieodpowiednia odległość między linią kroplującą a emiterem – zakładając system nawadniania powinno się wziąć pod uwagę zalecenia producenta odnośnie wielkości ciągów;
  • zasypanie ziemią linii kroplującej – emitery nie będą odpowiednio pracować pod ziemią, można je maskować jedynie korą, jednak muszą zostać odsłonięte;
  • za wysokie ciśnienie wewnątrz przewodów – prowadzi ono do odkształcenia emiterów oraz pęknięcia przewodów – w razie problemów można wykorzystać regulator ciśnienia.

You Might Also Like

Back to top